Wpisy z tagiem: Morwa

środa, 16 maja 2012

MORWA

- rodzaj niewielkich drzew lub krzewów z rodziny morwowatych, pochodzących z Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Morwy możemy również spotkać w niektórych rejonach Polski. Rodzi owoce podobne do malin, które niektórych gatunków są owocami jadalnymi i bardzo cenionymi, koloru białego, czerwonego, purpurowego do prawie czarnego. Liście morwy przeważnie białej są jedynym pokarmem jedwabników morwowych, z których kokonów uzyskujemy jedwab. Jadalne są owoce morwy białej słodkiej o mdłym smaku i czarnej kwaskowatej zbliżonej do smaku naszych jeżyn.

Morwa jest bardzo ceniona w ziołolecznictwie, gdzie wykorzystuje się wszystkie jej składniki: owoce, liście, korzenie. Z owoców przyrządza się herbatki, soki, nalewki. Z liści i korzeni herbatki, napary i wyciągi. Medycyna Chińska morwę wykorzystywała do leczenia gorączki, kaszlu i cukrzycy. Współczesne badania potwierdziły od dawna znane właściwości morwy w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. Herbatki z liści morwy białej stabilizują poziom cukru, trójglicerydów, cholesterolu we krwi, hamując działanie enzymów odpowiedzialnych za trawienie węglowodanów, zapobiega i łagodzi przebieg cukrzycy typu 2. Preparaty z morwy białej są niezwykle korzystnym i skutecznym suplementem diety.

Z morwy produkuje się również preparaty wspomagające odchudzanie, regulujące przemianę materii, dietetyczne, przeczyszczające. Liście morwy białej hamują enzymy rozkładające węglowodany, dzięki czemu część opuszczając nasze jelita pozostaje niestrawiona przez co pomaga w zmniejszeniu i zachowaniu wagi. Stosuje się w leczeniu schorzeń sercowo- naczyniowych, w stanach zapalnych tkanki około kostnej, w bólach karku.

Czarna morwa to 64 kcal, zawiera flawonoidy, kumaryny, taniny, cukry głównie glukozę, maltozę, sacharozę i fruktoz , zawiera także witaminę A, B1, B2, B3, B6, C, PP, sole mineralne żelazo, potas, wapn, magnez, sód, fosfor, oraz barwnik, który wykorzystuje się do barwienia przetworów.

Morwa biała to 67 kcal zawiera 20 % cukrów, głównie glukozę, maltozę, sacharozę i fruktozę, kumaryny, taniny, witaminy A, B1, B2, B3, B6, C, PP, sole mineralne żelazo, potas, wapn, magnez, sód, fosfor, kwasy organiczne jabłkowy i cytrynowy, olejki lotne.

Morwę czarną wykorzystuje się w leczeniu raka piersi, jajnika. Owocową morwową nalewkę - stosujemy do wzmocnienia odporności naszego organizmu, a soku używamy w bólu gardła, migdałków, dziąseł i owrzodzeń jamy ustnej.

Soki i syropy zaleca się przy arytmii i innych dolegliwościach serca, częstoskurczu, miażdżycy tętnic, chorobach nerek, suchym kaszlu, bronchicie i astmie oskrzelowej.

Naparem z liści leczymy kaszel, przeziębienia, dreszcze. Odwarem z korzenia dolegliwości płucne, astmę, wszelkie bóle reumatyczne i jako środek moczopędny w obrzękach.

Morwa pielęgnuje naszą cerę, wygładza, likwiduje przebarwienia i piegi.

Morwy znalazły również zastosowanie w naszej kuchni. Wytwarza się z nich dżemy, marmolady, kompoty, konfitury, syropy, soki. Stanowią wyśmienity dodatek do ciast, tart, deserów. Wytwarza się również wyśmienite nalewki, wina i likiery.

 

| < Kwiecień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Tagi