Blog > Komentarze do wpisu

BRUKSELKA.

BRUKSELKA

- kapusta warzywna brukselska potocznie zwana brukselką to roślina dwuletnia, należąca do rodziny kapustowatych, najprawdopodobniej powstała ze skrzyżowania kapusty głowiastej i jarmużu. Od XVII wieku roślina uprawiana w Europie Zachodniej i Północnej. Jej macierzystym krajem jest Belgia, a nazwa tej małej kapustki pochodzi od nazwy stolicy tego kraju, w którym uprawiana jest od stuleci. Największymi producentami brukselki jest Belgia, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Kanada.

W Polsce brukselka, czyli małe zielone, niezwykle smaczne kapustki, zawierające mnóstwo witamin i mikroelementów, są warzywem mało popularnym. Rzadko goszczą na naszych stołach, a są uznawane za najzdrowszy gatunek kapusty i również jak inne rodzaje kapusty zawiera silne antyutleniacze.

Brukselka jest warzywem posiadającym ogromne wartości odżywcze, które zawdzięcza zawartym w niej witaminom: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, H, K. Zawiera składniki mineralne: potas, magnez, wapń, sód, żelazo, mangan, fosfor, miedź, cynk, błonnik pokarmowy, karoten, kwas foliowy, kwas pantotenowy, białko, węglowodany.

Brukselką ze względu na ogromne wartości odżywcze i smakowe, możemy wzbogacić nasze dania. Jest polecana przez dietetyków, szczególnie w kuracjach odchudzających, 100g zawiera tylko 42 kcal.

Brukselka wzmacnia odporność organizmu, wspomaga pracę układu pokarmowego, wątroby, trzustki, śledziony, zapaleniu woreczka żółciowego, likwiduje zaparcia. Zalecana w chorobach układu sercowo - naczyniowego, miażdżycy, cukrzycy, obniża stężenie cholesterolu we krwi. Posiada właściwości przeciw zapalne, przeciw bakteryjne, przeciw wirusowe, wspomaga pracę górnych dróg oddechowych, w astmie, gruźlicy, zapaleniu oskrzeli i strun głosowych, anemii. W ogólnym zmęczeniu organizmu, łagodzi bóle reumatyczne.

Brukselka ma właściwości przeciw rakowe, zawiera substancje hamujące rozwój komórek nowotworowych, co potwierdzają naukowcy, dlatego jej spożywanie zaleca się w diecie antynowotworowej. Zaleca się jej spożywanie w nowotworach prostaty, wątroby, jelit, żołądka, okrężnicy, odbytnicy, trzustki, przełyku, guzach piersi i sutków. Swoje cenne właściwości, zawdzięcza zawartym w niej substancjom jak karotenoidy, chlorofil, glukozynolaty, indole. Jej składniki wpływają na odbudowę DNA w komórkach i blokują rozwój komórek nowotworowych, stąd właśnie jest zaliczana do warzyw młodości.

Nie trudno jest brukselkę wkomponować w codzienny jadłospis, możemy ją gotować, smażyć, dusić, dekorować nią potrawy. Przyrządzać smakowite zupy, sałatki, gulasze warzywne, zapiekanki, dodawać do potraw mięsnych i rybnych. Możemy brukselkę łączyć z grzybami, różnymi sosami, jogurtem, serem, czosnkiem, cebulą, migdałami, orzechami, serami, lub po prostu tradycyjnie ugotować samą i polać masłem z bułką tartą.     

Kupując brukselkę należy wybierać świeże, zwarte ciemnozielone główki, bez pożółkłych listków. Aby w pełni wykorzystać dobroczynne właściwości brukselki, najlepiej gotować ją na parze lub krótko przesmażyć na bardzo gorącym tłuszczu. Gotujemy ją w osolonej wodzie z dodatkiem soli i mleka, a żeby zniwelować nieprzyjemny zapach przy gotowaniu, na początku gotujemy bez przykrycia lub dodajemy do gotowania szczyptę cynamonu.  Najlepiej kupować świeżą brukselkę w sezonie, kiedy króluje na bazarach, później zostaje nam tylko mrożona, która jednak niczym nie odbiega od świeżej i zachowuje w pełni swoje wartości odżywcze.             

Brukselki są skarbnicą zdrowia i dzięki niskiej kaloryczności i licznym walorom żywieniowym powinny stanowić stały składnik naszego pożywienia. czwartek, 02 sierpnia 2012, pustynnykwiat

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: