Blog > Komentarze do wpisu

PORZECZKI.

PORZECZKI BIAŁA i CZERWONA

- rodzaj krzewów z rodziny agrestowatych, rozpowszechnionych w Europie. W Polsce sadzone na działkach i w przydomowych ogródkach.

Porzeczki zawierają mnóstwo cennych składników dla naszego organizmu i właściwości lecznicze. Głównym składnikiem jest duża zawartość witaminy C, oraz witaminy z grupy B, E, PP, składniki mineralne: potas, miedź, wapń, żelazo, pektyny i flawonoidy.

Czerwone porzeczki pobudzają apetyt i lekko przeczyszczają. Neutralizują działanie wolnych rodników i tym zapobiegają powstawaniu nowotworów i chorób układu krążenia. Działają wzmacniająco i zwiększają odporność organizmu, zalecane w rekonwalescencji i długich wyniszczających organizm chorobach. Obniżają temperaturę, uszczelniają i uelastyczniają naczynia krwionośne, wzmacniają serce, normalizują ciśnienie tętnicze, zapobiegają miażdżycy. Zaleca się stosowanie w awitaminozie, biegunce, chrypce, niedokrwistości.

Porzeczki białe i czerwone walczą z procesami starzenia, zapewniając skórze zdrowy koloryt, zapobiegając pękaniu naczynek i neutralizując wolne rodniki.

Znajdujące się w nich antocyjany działają jak naturalny detoks, do tego smaczny i zdrowy. Przygotowana z nich maseczka pomaga oczyścić cerę tłustą i trądzikową.

Porzeczki spożywamy na surowo, również nadają się do przygotowywania przetworów soków, dżemów, kompotów, win i nalewek.  


poniedziałek, 28 maja 2012, pustynnykwiat

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: